Cygnet Football Club – Founded in 1906

By Damien Dillon | October 24th, 2021 |

(Click on any photo to see a clearer view)

If you have any Cygnet FC related photos please send to me at: ddillon@internode.on.net

(Please let me know if any of the photos are in the incorrect years)

Cygnet Football Club

Unknown Year

One of Lovettʻs first football teams

1912

 



1913

1914

1915


1922 & 1923


Cygnet 1922 & 1923 Premiers
Left- Right: C Miller (Captain), K Brereton, D Kilmartin, C Wills, W Henley, C Burton, R Rogers, C (DOC) Cradoc, C Lawler, C Walker, A Rogers,
D Whyte, M Armstrong, B Ayers, H Collins, C Griggs, J Bennett, D Davies & Umpire O Davey


1924

 

1925

1926

1927

1928

1929

1930

 

1931

 

 

 

 

1932

Opening of the New Grandstand by Warden of Cygnet A Davies at the Cygnet Oval 7th May 1932


1933

1934

1935

1936

1937

1938

1939

1940

 

1940ʻs


1944

1945

1946

1947


Back Row Left – Right: Rob Thorpe, Winston Adams, Bill Adams, Ray Hill, Jack Rogers (captain), Mervyn Synnott, Pat Synnott,
Jack Dillon, Bill Stevens, Pat Direen, Bill Walsh
Front Row Left – Right: Leon Synnott, Trevor Sculthorpe, Ray Sculthorpe, Doug Armstrong, Keith Cripps, Jack O’Rourke, Bob Johns

 

Back Row Left – Right: Rob Thorpe, Winston Adams, Bill Adams, Ray Hill, Jack Rogers (captain), Mervyn Synnott, Pat Synnott,
Jack Dillon, Bill Stevens, Pat Direen, Bill Walsh
Front Row Left – Right: Leon Synnott, Trevor Sculthorpe, Ray Sculthorpe, Doug Armstrong, Keith Cripps, Jack O’Rourke, Bob Johns

1948

1949

1950

1950
Back Row Left – Right: W.Edwards (trainer), R.Wills (goal umpire), T.Haupt (trainer), G.Halton (boundary umpire), L.Thorpe (head trainer)
Second Row Left – Right: R. Hill, S.Adams, W.Adams, L.Synott, S.Direen, E.Direen, D.Batchelor
Third Row Left – Right: R.Dwyer, A.Batchelor, J.Synott, H.Brereton, R.Brereton, T.Sculthorpe, W.Adams, R.Thorpe
Front Row Left – Right: R.Smith (vice president), P.Synott, A.Andrews (captain/coach), C.Burton (patron), D.Armstrong (vice captain), N.Garth,
L.Murray (honorable secretary), Tony Andrew (mascot)

1951

1955


1956


 

1957

 

1959

 

 

1960


Underage Premiers

1961

 

1962


1963

1964


Senior Premiers – Coach Alf Cook

 


Left – Right: Pat Direen, Winston Adams, Boysie Direen, Alan Batchelor, Rob Thorpe, Ned Garth, Alf Cook, Fred Strong,
George Tozer,
Pat Synnott, Lou Gordon, Hilary Brereton, Max Wills, Rex Dwyer, Keith Cripps, Tex Gordon, Noel Wilson, Max Lynch

1965

1966

 

1967

 

1968



(Names not in order)

 

 

1969


1970


1971

1972

1973


1974


1974 – Seniors – Coach Ray OʻRourke


1974 – Senior – Coach Ray OʻRourke

1975

1976


1976 Senior Captain Coach Brian “GORMO” Dillon

 


Reserves – Captain/Coach Tony Dance

1977

1978


1978 Seniors – Coach John Thurley

1979

1980

1981

1982

1983


1983 Underage Team – Coach Mick Dayton

1984

1985

1986

1987

1988


1988 Underage – Premiers – Coach Brendon Connell

1989

 

1990

1990 Underage – Premiers – Coach Anthony Pepper

1991


1991 Underage Team being presented the 1990 Underage Pennant – Coach Anthony Pepper (1990) Trent Cowen (1991)

1992

 1992 Senior Team – Coach Tony Marchant


1993

 

1994


1994 Senior Team – Coach Gary Williamson


1994 Underage Premiers – Coach Adrian Tatnell

1995


1996

 

1997


1997 Senior Team – Coach Vincent Synnott


1997 – Reserves Team


1997 Underage Team

1998

 


1999

2000

 


2001

 

 

2002

 



L-R: Darris Fahey – Julian Direen (Co- Captain) – Damien Dillon (Co-Captain)


 


2002 Senior Team – Coach Gary Williamson

 

2003



2004


2004 – Damien Dillon (Vice Captain) – Gary Williamson (Coach) Julian Direen (Captain)


“FLASH” Gordon

 

2005


L-R: Daniel Walter – Damien Dillon – Micheal Darcy


Damien Dillon & Club Legend Greg “DUCKY” Gordon

2006

2007

2008


2009

2010

 

2011


2012


2013

2014

2015

2016

2017

2018


2019


2019 Senior Team – Coach Ben Cato

 


2020

2021


2021 Senior Team (Premiers) – Coach Thor Boscott




2021 William Leith Medal Winner – Thor Boscott


2021 SFLW Division 2 – Best & Fairest – Ellie Doyle


2021 Lipscombe Medal Winner – Cameron Walter


2021 SFL & SFLW Awards Night

 

 

 

Other photos

 


Club Legends & Life Members – Jack Synnott & Hilary Brereton


Left – Right: Shilrey Brereton – Katherine “FLASH” Gordon – Therese Donoghue


Left – Right: Greg “DUCKY” Gordon – Terry Gordon – Tex Gordon